poniedziałek, 13 marca 2017

Fuku-Riu

Smoki są integralną częścią życia i tradycji Japończyków. Japoński smok jest uosobieniem boskich mocy. Może być dobry lub zły, szlachetny lub zdradliwy. Jego wizerunek jest nierozerwalnie związany z wodą, która symbolizuje moc i nieprzewidywalność. W legendach, smoki są japońskimi bóstwami wodnymi zamieszkującymi głownie stawy.

Japońskie smoki mogą zmieniać wygląd, rozmiar, kształt, a nawet mogą stać się niewidzialne. Każdy kolor ma swoje znaczenie: złoty smok przynosi szczęście i bogactwo; niebieski lub zielony symbolizuje wiosnę, przynosi zdrowie i powodzenie; czerwony oznacza moc; czarny smok jest uosobieniem zimy, burzy, zemsty i niepokoju; biały oznacza żałobę.

Jednym z mniej znanych japońskich smoków jest Fuku-Riu - japoński smok szczęścia, dobrobytu i dostatku. Mówi się, że jeśli uda się komuś go zobaczyć, osoba ta będzie obdarzona szczęściem. Smok często przedstawiany jest jako unoszący się w kierunku niebios, co jest znakiem sukcesu.

Smok został wykonany w technice haftu 3D z wykorzystaniem koralików Toho, bajorku okrągłego i karbowanego w kolorze starego złota i cekinów. Drapieżności dodają nierozłączne smocze atrybuty: pazury i rogi, które zostały wykonane z miedzianego drutu i miedzianej siatki. Elementy miedziane były lutowane, oksydowane i częściowo polerowane. Chociaż Fuku-Riu znajduje się w grupie tych "dobrych", powierzchowność ma "chropowatą" i zróżnicowaną fakturę. Kropką nad "i" dopełniającą moją wizję japońskiego smoka są pióra marabuta.


Inspiracją do powstania wisiora były niezwykle piękne drzeworyty obrazujące japońskie smoki, m.in. autorstwa Utagawa Kunisada II.


Praca bierze udział w konkursie organizowanym przez Royal-Stone.

7 komentarzy:

 1. Piękna praca, bardzo jej kibicuję, tym mocniej, że jestem z roku smoka ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :-) i miło mi słyszeć (czytać ;-), że jesteś z roku smoka. Jeśli temu wierzyć, to osoba urodzona w roku smoka to osoba o wielkim entuzjazmie, tryskająca pozytywną energią, sumienna, pełna wdzięku i zdecydowana. Każdemu życzyć takich cech :-)

   Usuń
 2. i like so much...Thanks for sharing the good information!
  เว็บ แทง บอล

  OdpowiedzUsuń